עצמאי/ת, אלו הביטוחים והחסכונות שחובה להכיר

להיות בעלים של עסק עצמאי, טומן בחובו יתרונות רבים, כמו שעות עבודה גמישות, פוטנציאל כלכלי גבוה ובואו נודה באמת, בוס או בוסית מדהימים. אבל בתור עצמאיים אתם גם צריכים לדאוג לרווחה הכלכלית ולהיערך מבעוד מועד גם לתקופות פחות טובות. ובדיוק בשביל זה, אספתי לכם את כל הביטוחים והחסכונות שבתור עצמאיים אתם חייבים להכיר.

 

להקים עסק עצמאי הוא בהחלט משהו שקורץ לרבים. לעבוד בקצב שלכם, בלי בוס על הראש, לקבל החלטות באופן עצמאי ושתמיד קיים הפוטנציאל להגדיל את ההכנסות והרווחים. אבל להיות עצמאי ממש לא מסתכם רק בזה. 

מעבר לכך שעצמאיים צריכים לדאוג לייצר את ההכנסות בעצמם, לדאוג לשיווק ולקידום, לתוכניות עסקיות, לאסטרטגיה לשנים הבאות ועוד מגוון רחב של דברים, עצמאיים צריכים גם לדאוג לעצמם לעתיד או לימים קשים.

 

פנסיה לעצמאיים

החל משנת 2017, נקבע כי על עצמאיים להפקיד לפנסיה, בשיעורים הקבועים בחוק. הפקדות הפנסיה לעצמאיים עובדת לפי הלוגיקה הבאה:

הפרשה לפנסיה עבור הסכום המהווה מחצית מהשכר הממוצע, תעמוד על 4.45% ועבור חלק ההכנסה שמעל מחצית השכר הממוצע תעמוד על 12.55%. השכר הממוצע משתנה משנה לשנה. 

לדוגמא, אם ההכנסה החודשית של העסק היא 5,000 ₪ והשכר הממוצע בשוק עומד על 9,543 ₪ אז ההפרשה תהיה 213 ₪ עבור הפרשה שמהווה מחצית מהשכר הממוצע ועוד 29 ₪ על החלק שמעל מחצית מהממוצע. כלומר, ההפרשה תהיה בסך הכל 241 ₪. 

את קרן הפנסיה לעצמאיים, ניתן לנהל במגוון חברות שונות. על מנת לבחור את החברה האידיאלית עבורכם, מומלץ להתייעץ עם סוכן פנסיוני, שיוכל להתאים את מסלול הפנסיה האידיאלי עבורכם, בטח אם מדובר על הכנסה שמשתנה מדי חודש. 

בנוסף, פנסיה לעצמאיים היא הוצאה מוכרת למס ותוכלו בסוף השנה לדווח עליה.

עצמאיים רשאים להפקיד לפנסיה עד 16.5% ועד לתקרה של 17,800 ₪ לשנה (שהם הפקדה חודשית של 2848 ₪).

 

ההטבה באה לידי ביטוי בשני סעיפים:

סעיף ניכוי – הכוונה היא לניכוי ההפקדה לביטוח פנסיוני מההכנסה החייבת במס, בשיעור של עד 11% מההכנסה.

סעיף זיכוי – הכוונה היא זיכוי במס של 35% משווי ההפקדה.


קרן השתלמות לעצמאיים

קרן השתלמות לא שמורה רק לעובדי הייטק – כל עצמאי ועצמאית יכולים לפתוח אחת! היתרון הגדול ביותר בקרן השתלמות, היא שניתן למשוך אותה לאחר 6 שנים, מבלי לשלם מס כלל. 

לקרן ההשתלמות לעצמאיים קיימות שתי מגבלות שיש לזכור:

1 | ניתן להפקיד לקרן השתלמות לעצמאים בגובה של עד 4.5% מההכנסה השנתית ועד לתקרה של 270,000 ₪ וליהנות מהקטנת ההכנסה החייבת במס. 

2 | רווחים שנצברו יהיו פטורים ממס, במידה והכסף נמשך בתום 6 שנים מיום ההפקדה הראשונה והסכום שהופקד מדי שנה, לא עלה על  18,960 ₪ (נכון לשנת 2022).

או במילים אחרות, משתלם במיוחד. הפקדה לקרן השתלמות נחשבת כהוצאה מוכרת למס הכנסה ולצד זאת, תוכלו למשוך את החיסכון עם תשלום מס נמוך על הרווחים (אם בכלל), מה שהופך את קרן ההשתלמות לאחת מתוכניות החיסכון המשתלמות עבור עצמאיים. 


ביטוח חיים / משכנתא

ביטוח חיים, הוא רכיב חשוב גם עבור שכירים וגם עבור עצמאיים.

ביטוח חיים הוא בעצם הביטחון, שמשפחתכם תוכל להמשיך ולהתנהל כלכלית גם במקרה של פטירה. 

הוא מהווה רכיב בתוך החיסכון הפנסיוני, הנותן כיסוי למקרה של פטירה לפני מועד הפרישה ו/או נרכש כמוצר בפני עצמו. 

עצמאיים, בדומה לחסכונות שציינו כאן, יכולים לדווח גם על עליו או על ביטוח המשכנתא (35% מגובה הפרמיה).

ביטוח אובדן כושר עבודה

הביטוח האחרון שנתייחס אליו, הוא אובדן כושר עבודה. החיים משתנים בכל עת ואף אחד מאיתנו לא יודע מה מסתתר בעתיד. 

ביטוח אובדן כושר עבודה, הוא בעצם רכיב ביטוחי המאפשר לכם להיות בראש שקט, גם אם חס וחלילה במהלך חייכם תהיה לכם בעיה רפואית כלשהי, שתמנע מכם לעסוק במשלח היד שלכם. 

לדוגמא, אם את מניקוריסטית ועם השנים התפתחה אצלך רגישות לאקריל ואין ביכולתך להמשיך ולעסוק במקצוע, אז רכיב אובדן כושר עבודה מהווה ביטחון בדיוק במקרים האלו. 

בדומה לביטוח החיים, גם רכיב אובדן כושר עבודה מוכר בהוצאות העסק. ועצמאיים יכולים ליהנות מניכוי מס של 3.5% מההכנסה החייבת שלו בעת רכישת פוליסת אובדן כושר עבודה ועד לתקרה של פעמיים וחצי השכר הממוצע במשק.

 

לסיכום

אנחנו מיד מעדיפים להתסכל על החצי המלא של הכוס וזאת בהחלט תכונה חשובה, אבל זה לא אומר שלא כדאי לנו להיערך ליום גשום. חסכונות פיננסיים וביטוחים, הם בעצם ההגנה שלנו בתקופות קשות ואלו שישמרו על הרווחה הכלכלית שלנו. 

שימו לב – כדי ליהנות מהטבות מס אלו יש לבצע את ההפקדות עד לסוף שנת המס. אל תפספסו.